Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prescriptia generala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Prescriptia generala

buna dimineata.daca o cerere de apel a fost introdusa in urma cu peste 3 ani,iar aceasta a fost anulata din cauza exceptiei de netimbrari iar incheierea pe aceasta exceptie este data cu termen de recurs in 15 zile.Intrebare. in recurs se poate invoca prescriptia generala de 3 ani
Termenul de recurs nu a fost depasit?
buna ziua.Pronuntarea solutiei a fost pe 22-02 2016
In mod normal prescriptia poate fi opusa numai în prima instanta, prin întâmpinare sau, în lipsa invocarii, cel mai tarziu la primul termen de judecată la care părtile sunt legal citate. Insa nu stim cand s-a nascut dreptul de creanta, daca prescriptia a fost intrerupta sau suspendata, etc si la ce se refera dosarul cauzei. Oricum nu va costa nimic sa opuneti exceptia, iar daca nu vi se admite, asta e.
Este discutabil daca mai puteti invoca sau nu prescriptia depinde de momentul cand a inceput prescriptia sa curga,daca a inceput sa curga dupa 1 octombrie 2011(intrarea in vigoare a NCC) nu mai poate fi invocata oricand deoarece, nu mai este considerata de ordine publica si, ca atare,trebuia invocata doar la judecarea in prima instanta.