Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Transfer de bani intr-un cont bancar din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Transfer de bani intr-un cont bancar din Romania-persoane fizice

Care este tratamentul fiscal aplicat sumelor de bani transferate de persoane fizice romane dintr-un cont bancar din strainatate (deja impozate in tara de provenienta a banilor) intr-un cont bancar din Romania.
Pare simpla situatia, insa in esenta este complicata:
Contribuabilii persoane fizice rezidente care realizează un venit şi care, potrivit convenţiei de evitare a dublei impuneri încheiate de România cu un alt stat, pot fi impuse în celălalt stat, iar respectiva convenţie prevede ca metodă de evitare a dublei impuneri metoda scutirii, respectivul venit va fi scutit de impozit în România. Acest venit se declară în România, dar este scutit de impozit dacă se anexează documentul justificativ eliberat de autoritatea competentă a statului străin, care atestă impozitul plătit în străinătate.