Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Rezidenta fiscala
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Rezidenta fiscala

Buna ziua,

Daca sunt angajata la un anajator din Romania, dar din motive personale am ales sa ma mut in Germania pastrand jobul din Romania (lucrez remote, nu mi s-a schimbat nimic la contractul de angajare) imi puteti spune unde ma incadrez din punct de vedere al rezidentei fiscale? Ar trebui sa depun vre-o declaratie in RO sau DE?
Ghid ANAF :

Criterii de stabilire a rezidenței persoanei fizice, potrivit convenției de evitare a dublei
impuneri
Dacă o persoană fizică este considerată rezidentă atât în România, cât și într-un stat semnatar
al convenției de evitare a dublei impuneri, rezidența persoanei fizice se stabilește astfel:

2.1. Persoana fizică este considerată rezidentă numai a statului în care are domiciliul,
respectiv locuința permanentă aflată la dispoziția sa.
O locuință se consideră permanentă dacă este proprietatea personală a persoanei fizice, dacă
aceasta este închiriată de persoana respectivă sau dacă rămâne disponibilă oricând pentru această
persoană și/sau familia sa.

2.2. Dacă persoana deține o locuință permanentă aflată la dispoziția sa în ambele state, este
considerată rezidentă numai a statului în care își are centrul intereselor vitale, respectiv în
statul cu care relațiile sale personale și economice sunt mai apropiate.
Dacă o persoană fizică deține o locuință într-un stat semnatar al unei convenții de evitare a
dublei impuneri încheiate cu România și deține la dispoziția sa și o locuință în România în timp ce o
păstrează pe prima, faptul că păstrează prima locuință în statul în care a locuit preponderent, unde a
muncit și unde se află familia sa și toate proprietățile sale poate, împreună cu alte elemente, să
demonstreze că persoana respectivă și-a păstrat centrul intereselor vitale în celălalt stat, și nu în
România.

Același criteriu de stabilire a centrului intereselor vitale este folosit în mod corespunzător și
pentru persoanele fizice rezidente care părăsesc România.

Tinand cont de astea , dvs veti avea rezidenta fiscala in Germania.

Precizări referitoare la persoanele fizice rezidente române

Persoana fizică rezidentă română, cu domiciliul în România, va completa formularul
"Chestionar pentru stabilirea rezidenței fiscale a persoanei fizice la plecarea din România" înaintea
deplasării în străinătate, cu informațiile cunoscute la data completării.
Dacă ulterior înregistrării formularului „Chestionar pentru stabilirea rezidenței fiscale a
persoanei fizice la plecarea din România”, persoana fizică rezidentă română, cu domiciliul în România,
obține documentul/certificatul care atestă schimbarea rezidenței într-un stat cu care România are
încheiată convenție de evitare a dublei impuneri, aceasta completează un nou formular cu informațiile
actualizate, la care anexează documentul/certificatul de rezidență fiscală emis de autoritatea
competentă a statului care o consideră rezident, în vederea aplicării prevederilor convenției.
Persoana fizică rezidentă română, cu domiciliul în România, continuă să fie considerată
rezidentă în România, având obligație fiscală integrală până la data schimbării rezidenței potrivit
convenției de evitare a dublei impuneri încheiate de România cu statul străin.