avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea pensiilor speciale 223/2015
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea pensiilor speciale 223/2015

in lege este specificat ca pot primi pensie de serviciu ex. militarii care au vechime minim 15 vechime serviciu. Am 61 ani si am fost militar 12 si 1/2 ani ( din care 5 ani Academia Militara ). Primesc pensie de militar sau trebuie sa ma pensionez intai in sistemul public de pensii? Am adunat inca 28 de ani de lucru in sistemul civil. As dori un raspuns mai detaliat si eventual un sfat juridic.

Alte discuții în legătură

Ce se intimpla cu contributia la sistemul public de pensii,dupa iesirea la pensie din sistemul militar. crasmaru costel crasmaru costel rog a ma indruma,eventual articole de legi,in care se prevede ce se intimpla cu contributia la sistemul public de pensii,dupa iesirea la pensie (cu ... (vezi toată discuția)
Pensie civila cumulata cu pensie militara ? Mircea Adrian Mircea Adrian 29.09.1978 – 28.06.1979 = (armata) militar cu termen redus 1.10.1979 – 15.06.1984 = student, cursuri zi, Politehnica, 5 ani 19.07.1984 – 29.07.1984 = ... (vezi toată discuția)
O persoana a fost pensionată (militar) in 2002 odata cu restructurarea ... DimitriP DimitriP O persoana a fost pensionată (militar) in 2002 odata cu restructurarea armatei, beneficiaza de pensie militară de serviciu, a primit si solde compensatorii, ... (vezi toată discuția)