Forum Discuţii juridice Achiziţii publice cine avizeaza - Nota de fundamentare pentru incheierea ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

cine avizeaza - Nota de fundamentare pentru incheierea unui contract ?

Colegul de la Achizitii publice
a intocmit o Nota de fundamentare - pentru incheierea unui contract
de prestari servicii.

Aceasta Nota este aprobata de directorul institutiei noastre.

Va rog mult sa imi spuneti daca aceasta Nota de fundamentare
trebuie semnata/avizata si de contabil sef,
pe langa directorul institutiei noastre publice ?

Dar juristul institutiei, va semna sau va aviza ?

Ma puteti ajuta: in ce prevederi legale se indica cine avizeaza
asemenea acte ?
oanaportar, utilizator
Daca directorul institutiei a semnat fara sa ceara dansul si alte avize: juridic sau CFP/financiar, colegul de la achizitii publice este acoperit. Nu se mentioeaza intr-o lege acest lucru: cine semneaza nota de fundamentare. Acest aspect poate fi mentionat in procedurile interne elaborate si implementate conform OSGG 400/2015 - Noul Cod privind Controlul intern/managerial.

Bafta multa !
Va multumesc enorm mult pentru raspuns si pentru urare !

Va doresc sanatate si tot ce va doriti !

Totusi,....
o Nota justificativa are la baza
Referatul compartimentului tehnic
din care rezulta necesitatea si caracterul de urgenta.

In consecinta, eu cred ca in acest caz
viza juristului /viza de legalitate nu este obligatorie.

Va rog mult de tot sa va spuneti opinia
fata de acest punct de vedere.
Cum a spus si colega anterioara, nu exista prevederi legislative.
Situatia se reglementeaza doar prin norme interne.

Nu stiu exact care este rolul si ce intelegeti dvs. prin "Nota de fundamentare(alias nota justificativa) - pentru incheierea unui contract de prestari servicii" in cadrul institutiei si ce importanta are ea la dosar, dar in principiu, orice document in baza caruia urmeaza sa se angajeze o raspundere economica/juridica a unitatii in fata unui tert este bine sa fie vizat dupa caz de contabil sef/director juridic, inainte de aprobarea DG.

Cum a spus si colega, daca DG a aprobat asa, sa fie sanatos si la vara cald.

Daca vorbim cumva de o nota justificativa ptr NFPA, trebuie respectat art.5, alin.3 din HG 925.
vlad nicolae, moderator
La aceasta data nu exista Norme interne
care sa prevada aceasta procedura.

Colegul de la Achizitii publice
a intocmit o Nota justificativa - privind aprobarea achizitionarii prin Achizitie directa
a unor servicii
( = pentru incheierea unui contract de prestari servicii ).

La baza are un Referat
al unui salariat care cerut si a semnalat
necesitatea achizitiei.

Intrucat nu avem compartiment tehnic administrativ,
colegul de la Achizitii publice
a intocmit acea Nota justificativa.

De aceea am spus
ca Nota justificativa
nu trebuie vizata de jurist,
aceasta fiind o Nota de fundamentare,
si
deoarece
aceasta nota are la baza referatul compartimentului tehnic privind necesitatea si
caracterul de urgenta,
am spus ca ca viza legalitatii nu este obligatorie,

Va rog frumos sa imi spuneti
cum trebui procedat in cazul de fata,
daca este corect sau nu ce am spus
sau
daca se aplica prevederile art.5, alin.3 din HG 925.