Forum Discuţii juridice Achiziţii publice contabilul aproba Procesul verbal intocmit de Comisia ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

contabilul aproba Procesul verbal intocmit de Comisia de selectie a ofertelor ?

Va rog frumos sa imi spuneti
daca exista o prevedere legala
care sa impuna ca un contabil sa aprobe
Procesul verbal intocmit de Comisia de selectie a ofertelor.
Procesul vb al sedintei de deschidere a ofertelor nu trebuie sa fie supus aprobarii conducatorului unitatii ci doar Raportul procedurii, care contine modul cum s-a derulat procedura: deschiderea ofertelor, evaluarea, in confom. cu art. 39 din HG 925/2006 ART. 39 (1) ~După ce a finalizat evaluarea ofertelor, comisia de evaluare are obligaţia de a elabora, în conformitate cu prevederile art. 213 alin. (2) din ordonanţa de urgenţă, un raport al procedurii de atribuire, care se aprobă de către conducătorul autorităţii contractante sau de persoana desemnată în acest scop~.
1. Procesul verbal de deschidere, ca orice proces verbal, nu trebuie aprobat de nimeni.
Cu atat mai mult de contabil, inginer, portar, etc.

2. In general actioneaza principiul independentei Comisiei de evaluare, respectiv aceasta ia singura si raspunde singura de toate deciziile procedurale luate, formalizate in procese verbale, singura aprobare a unei decizii a Comisiei fiind cea mentionata de colegul anterior.
vlad nicolae, moderator
Da, asa stiam si eu,
dar colegul de la Achizitii publice a cerut acest lucru !

Exista cumva un motiv ?
Colegul este atat de carpanos si mut !.....si nu vrea sa spuna
si membrilor Comisiei de ce a cerut asa ceva !.....

Acesta mai spune ca
este necesara
si aplicarea vizei cfp ...?!?.....
oanaportar, utilizator
Cui a cerut asta "colegul de la achizitii" ? Nu el se ocupa de achizitie ???
Cand ceri ceva trebuie sa fii in stare si sa justifici de ce ceri, indiferent ca esti "carpanos si mut" sau nu esti.
Altfel nu are de ce sa ti se dea.
Asta daca nu este prevazut cumva altceva in vreo reglementare interna.

Daca cere contabilului sa semneze si acesta nu vrea, ce face, il spune lu` doamna invatatoare, atat timp cat nu este prevazuta nicaieri obligatia asta ?
vlad nicolae, moderator
Colegul de la Achizitii publice a cerut directorului institutiei
ca Procesul verbal intocmit de Comisia de selectie a ofertelor
sa fie vizat de contabil si apoi
sa fie aprobat de directorul institutiei.

De aceea, directorul institutiei a intors documentul de la aprobarea pe care acesta trebuia sa o dea si a spus Presedintelui comisiei ca trebuie
sa dea mai intai Procesul verbal spre avizare contabilului
si apoi sa il dea acestuia.

Tot acest coleg
a mai spus ca, fiind vorba despre oferte de pret,
si ca institutia va fi angajata la achizitionarea unui serviciu,
este necesara
si aplicarea vizei cfp ....

Nu este nicio reglementare interna
care sa prevada asa ceva ...

doar acest coleg vine cu asemenea idei ...
toate hartiile sa fie semnate de contabil, de cfp-ist, de jurist, .....