Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dosar angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dosar angajat

Buna ziua. Diploma de studii este obligatorie la dosarul de personal pentru cei cu functia de sofer autocamion?

Multumesc!
Singurul act normativ care reglementeaza continutul minim al unui dosar de personal este HG 500/2011 care la art.8 alin.2 prevede :
Dosarul personal al salariatului cuprinde cel putin urmatoarele documente: actele necesare angajarii, contractul individual de munca, actele aditionale si celelalte acte referitoare la modificarea, suspendarea si incetarea contractelor individuale de munca, acte de studii/certificate de calificare, precum si orice alte documente care certifica legalitatea si corectitudinea completarii in registru.

Despre dosarul de personal vedeti si acest link:
www.avocatnet.ro/content/art...
Ma intereseaza practic nu teoretic ce trebuie sa contina dosarul pentru a nu lua amenda de la ITM (minimul necesar).

- copie CI
- copie studii ( dar nu stiu daca e obligatorie pentru toate functiile)
- copie contract de munca
- informarea asupra contractului de munca
- cerere de angajare
- fisa de post
- proces verbal ca a luat la cunostinta despre regulamentul intern al firmei

Nu stiu daca adeverinta de la medicul de familie este obligatorie din moment ce se face examenul de medicina muncii inainte de angajare....
- daca puteti sa ma lamuriti in aceasta privinta...

Mai sunt si alte documente obligatorii?
In art.8 alin.2 din HG 500/2011 se prevede continutul minim al dosarului de personal. Acele documnete prevazute de lege sunt documente care trebuie sa existe in mod obligatoriu la dosarul de personal

In practica intalnita ,la dosarele de personal exista si aceasta adeverinta, iar inspectorii ITM nu s-au legat de acest lucru.

Despre certificatul medical necesar la angajare – ce paşi trebuie urmaţi până la semnarea contractului de muncă?
[ link extern ] /