Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Stampilarea chitantelor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Stampilarea chitantelor

Buna ziua.De ceva luni bune,merg sa platesc intretinerea la apartament.Este normal ca pe chitanta pe care o primesc sa nu mi se puna stanpila?Este normal ca respectivul(presedintele de asociatie) sa rupa foaia din chitantier inainte de a o scrie?nu trebuie sa ramana copia la chitantier?
Ar trebui sa ramana copia in chitantier
Ar trebui sa existe semnatura si stampila
Obligatoriu documentul care justifica intrarea in gestiunea asociatei de proprietari a cotei individuale de intretinere se consemneaza in dublu exemplar,unul se remite platitorului,celalat ramane in chitantier
Dispozitiile in vigoare prevad obligatia ca persoana care completeaza chitanta sa o semneze
Normele care guverneaza activitatea asociatiilor de proprietari prevad obligativitatea ca documentul justificativ de plata intretinere lunara sa contina toate elementele de identificare asociatie de proprietari-inclusiv stampila persoanei juridice
Odata cu aderarea Romaniei la UE, din anul 2007, nu mai este obligatorie stampilarea chitantelor. Este suficienta semnatura casierului.
Cititi OMEF 3512/2008.
De intocmit se intoceste in doua exemplare, unul inmanandu-se celui ce plateste iar al doilea ramane in carnet si in baza acesteia se fac inregistrarile in registrul de casa.

@raduku89, este normal sa nu puna stampila, deoarece incepand cu 23.07.2015: - "(2) Persoanele fizice, persoanele juridice de drept privat, precum şi entităţile fără personalitate juridică nu au obligaţia de a aplica ştampila pe documente sau orice alte înscrisuri emise în relaţia dintre acestea." - trebuie doar semnata si sa contina minimele informatii obligatorii in conformitate cu reglementarile in vigoare.
Copia trebuie sa ramana la cotor chitantier, chiar daca aceasta a fost rupta din greseala.
In varianta in care originalul a fost completat separat fata de copia din chitantier, atunci este alta problema - totusi intrebarea dv este putin eronata.
Incepand cu 01.01.2016 ordinul 3518 a fost abrogat, ca si ordinul pentru tipizate.
s.c.serv ad loc s.r.l. a scris:
Incepand cu 01.01.2016 ordinul 3518 a fost abrogat, ca si ordinul pentru tipizate.

Ce prevedea acest ordin 3518, din ce an era si prin ce act a fost abrogat? Are vreo legatura cu subiectul in discutie: stampilarea chitantelor?
Adriantot, moderator