Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Stampilarea chitantelor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Stampilarea chitantelor

Buna ziua.De ceva luni bune,merg sa platesc intretinerea la apartament.Este normal ca pe chitanta pe care o primesc sa nu mi se puna stanpila?Este normal ca respectivul(presedintele de asociatie) sa rupa foaia din chitantier inainte de a o scrie?nu trebuie sa ramana copia la chitantier?
practicienii in domeniul asociatiilor de proprietari stiu ca dovada unei plati apare si in rubrica de restante a urmatoarei liste de plata. Se poate face dovada unei plati si prin faptul ca, sa zicem, in lista urmatoare restanta este zero.

Urmariti in lista urmatoare daca suma platita a fost operata.
Adriantot a scris:

s.c.serv ad loc s.r.l. a scris:
Incepand cu 01.01.2016 ordinul 3518 a fost abrogat, ca si ordinul pentru tipizate.

Ce prevedea acest ordin 3518, din ce an era si prin ce act a fost abrogat? Are vreo legatura cu subiectul in discutie: stampilarea chitantelor?

Cred ca este vorba despre Ordinul 3512/2008 abrogat de Ordinul nr.2.634 din 5 noiembrie 2015 al ministrului finanţelor publice privind documentele financiar-contabile in vigoare de la 01.01.2016
Rectificare: 3512. Multumesc pentru atentionare si completare.
ORDIN nr. 2.634 din 5 noiembrie 2015 privind documentele financiar-contabile, prevede in partea generala din Anexa 1 la punctul 2:
2. Documentele justificative trebuie să cuprindă următoarele elemente principale:
- denumirea documentului;
- denumirea/numele şi prenumele şi, după caz, sediul persoanei juridice/adresa persoanei fizice care întocmeşte documentul;
- numărul documentului şi data întocmirii acestuia;
- menţionarea părţilor care participă la efectuarea operaţiunii economico-financiare (când este cazul);
- conţinutul operaţiunii economico-financiare şi, atunci când este necesar, temeiul legal al efectuării acesteia;
- datele cantitative şi valorice aferente operaţiunii economico-financiare efectuate, după caz;
- numele şi prenumele, precum şi semnăturile persoanelor care răspund de efectuarea operaţiunii economico-financiare.

Apoi in Anexa 2, se fac precizari cu privire la fiecare document financiar-contabil iar la chitanta se prevede:
CHITANŢA (Cod 14-4-1)
Se întocmeşte pentru fiecare sumă încasată, de către casierul entităţii şi se semnează de acesta pentru primirea sumei.

Acelasi lucru se spunea si in OMEF 3512/2008.

Este adevarat ca ultimul ordin l-a abrogat pe cel vechi dar in ce priveste prevederea ca nu mai este obligatorie stampilarea chitantelor (ca si a facturilor) nu sunt modificari inca din 2007.