Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... SUMAL
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

SUMAL

O brutarie ale carei cuptoare functioneaza pe lemne are nevoie de SUMAL"?
Da, conf. legii HG 470/2014 la art. 2, alin. 4 se spune:
(4) Utilizarea SUMAL este obligatorie pentru ocoalele silvice şi pentru toţi operatorii şi comercianţii, denumiţi în continuare profesionişti, care recoltează, depozitează, prelucrează, comercializează sau efectuează operaţiuni de import-export cu materiale lemnoase: fac excepţie operatorii şi comercianţii care recoltează, depozitează şi comercializează sau efectuează operaţiuni de import-export cu arbori şi arbuşti ornamentali, răchită şi puieţi.

Dvs. faceti prelucrare in consum propriu, deci sunteti obligat să operați recepțiile și consumurile de mat. lemnos.

Iar alta lege spune:

 SECŢIUNEA a 5-a
  Utilizarea SUMAL la nivelul altor activităţi de prelucrare
a lemnului decât prelucrarea primară conf. OM 538/2008

   Art. 24. - În cazul activităţilor în care se recepţionează materiale lemnoase şi se prelucrează integral în consum propriu, fără a se face expediţie, operatorii economici vor opera în SUMAL Agent doar recepţiile de masă lemnoasă şi consumul propriu. :D

   Art. 25. - În alte activităţi de prelucrare a materialelor lemnoase în care materialele lemnoase recepţionate se prelucrează parţial în capacităţile proprii şi se reexpediază în parte, se vor întocmi toate situaţiile gestionare specifice gestiunilor de buştean sau gestiunilor de cherestea, după caz.