Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general sumal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

sumal

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati in acest caz cu un sfat
O persoana fizica , cetatean roman cu rezidenta in Italia, cumpara de la societate romaneasca cherestea,elemente constructii, lambriuri,etc, dar nu le vinde ci le foloseste pt construirea de case de lemn pe care le vinde , totul se realizeaza pe teritoriul Italiei.
Le cumpara pe persoana fizica pt ca asa are cod valid de tva de italia, si tranzactia se realizeaza fara tva in Romania.
Situatia se complica pt ca aceasta persoana are si SRL cu sediul in Romania si vrea sa inregistreze pe firma aceste achiziii, dar factura este facuta pe numele lui ,nu a firmei.Se poate realiza acest lucru cu Borderou de achizitie?
In aceasta situatie este nevoie ca firma sa tina Sumal?sau de ce alte documente este nevoie din punct de vedere silvic?
In Romania nu realizeaza operatiuni economice,doar in Italia.
Multumesc frumos!
Toata stima!
aici gasiti legea 46/2008 [ link extern ]
La articolul 20 se regasesc obligatiile operatorilor economici care exploateaza, prelucreaza, depoziteaza sau comercializeaza materiale lemnoase pentru utilizarea sistemului informational integrat de urmarire a materialelor lemnoase, denumit SUMAL
In HG 996/2008[ link extern ]
si Normele
Art. 20
(1)Autoritatea publica centrala care raspunde de silvicultura asigura realizarea si functionarea SUMAL.
(2)Utilizarea sistemului SUMAL este obligatorie pentru:
a)ocoalele silvice;
b)operatorii economici care exploateaza, prelucreaza, depoziteaza sau comercializeaza materiale lemnoase.
In L 26 / 1996 [ link extern ]
ART. 76 ..............................
Prin materiale lemnoase se intelege lemnul rotund sau despicat de lucru si lemnul de foc, obtinute ca rezultat al aplicarii taierilor autorizate de produse principale, secundare, accidentale si din actiuni de igienizare a padurilor, cheresteaua, precum si lemnul ecarisat sau cioplit, lemnul brut, prelucrat sau semifabricat.
De asemenea, este supus prevederilor alin. 1 si transportul pomilor de iarna.