Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna .incep prin a-mi cere scuze de deranj dar am avut parte de o mare si neplacuta surpriza din partea celor de la EOS KSI si totodata a celor de la CETELEM.Incep prin a-mi spune povestea.
In anul 2006 mi-am achizitionat un calculator in rate prin Cetelem dar nu prin credit sau card de descoperiri(insist sa specific aspectul acesta).Dupa ce am platit o majoritate din rate m-am trezit cu o penalitate de 470 de lei si o instiintare de trimitere in judecata pentru penalitatea respectiva.Din nou tin sa mentionez ca s-au platit si in avans 3-4 rate deodata.Nestiind ce este cu acea instiintare am sunat la cei de la CETELEM pentru a fi lamurit.Cei de la CETELEM mi-au spus ca sunt restant cu suma de 470 lei reprezentant neplata unei rate plus penalitati.Nefiind multumit de ceea ce mi-au spus am crezut de cuviinta sa consult un avocat sa ma lamureasca mai bine deoarece stie legea mai bine.Am ajuns in instanta unde am cazut de acord cu cei de la CETELEM sa imi achit integral restul ratelor la calculator fara a mai avea nici o obligatie fata de ei.Am avut castig de cauza deoarece am prezentat toate chitantele care au fost platite pana in momentul respectiv care sunt anexate la dosarul 4740/278/2015 inregistrat la Judecatoia Petrosani.De atunci si pana in februarie 2016 cand angajatorul meu din Timisoara pentru ca aici locuiesc de 2 ani a primit o instiintare cu executare silita prin infiintarea unei popriri care a fost emisa la 13.01.2016 dar el primit-o in februarie.Doresc sa mentionez ca in acesti 10 ani de cand s-a terminat cu datoria mea la CETELEM nu am primit nici o hartie pana anul trecut spre sfarsitul anului.Un plic de la Birou Executor Judecatoresc,Popescu Emilia din Petrosani in care SC EOS KSI ROMANIA SRL spune ca am de achitat suma de 5.245.12 lei.Nu am primit nici o instiintare nimic nici eu nici angajatorul cum ca mi se va pune poprire si a fost un proces anul trecut care s-a judecat in lipsa mea din nou fara a fi instiintat pentru a ma putea aparea in instanta.M-am documentat si sunt foarte milte persoane in situatiii simililare cu a mea din cauza celor de la EOS nu mi se pare corect sa abuzeze si sa ma puna la plata pentru ceva ce nu am mai ales dupa 10 ani in care nu am fost instiintat de nimic si mai les ca dupa 3 sau 5 ani orice datorie se prescrie.In cazul meu nu ar trebui aplicata aceasta regula deoarece nu am nici o datorie fata de CETELEM SAU EOS KSI.Nu cred ca sunteti curiosi dar la un salariu minim pe economie mi s-a luat 30% din venit tinand cont de faptul ca platsc o chirie de 135 euro lunar plus alte cheltuieli pe care le are o persoana plus un credit la banca unde nu sunt rau platnic si platesc mereu.Dupa cum am spus nu cred ca va intereseaza acest aspect dar am dorit sa mentionez.In ultima faza mai vreau sa spun ca absolut toate actele se afla in dosarul mai sus mentionat.Daca se poate as dori sa fiu informat cu ceea ce se poate face cat mai curand posibil dat fiind faptul ca deja mi s-a oprit o tura.Daca ei imi cer niste bani care nu trebuie sa ii dau inapoi atunci as dori si eu sa stiu nu numai daca se poate rezolva situatia cat si daca pot cere daune morale pentru toata alergatura pentru a ma informa la avocati si peste tot cat si pt neplacerile provocate.Va multumesc frumos
~ Conținut șters la cerere ~
Studiati si Decizia CCR nr. nr. 895 din 17.12.2015, care modifică Legiea nr. 134/2010 Codul de procedură civilă, referitor la art 666, declarat neconstitutional. Deci executorul va trebui sa obţina o sentinţă a instanţei, altfel nu mai are dreptul să infiinţeze poprire, fără a vă fi oferit o cale de apărare. Aşa cel puţin înţeleg eu modificarea asta, o fi corect? Nu sunt specialist...
Așa este, nu sunteți specialist. Nu există posibilitate de apărare într-o cerere de încuviințare, este vorba despre controlul instanței asupra încuviințării executării.
IMicro Bucuresti, Consilier juridic