Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Asistent in asig de brokeraj/Registrul-jurnal de ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Asistent in asig de brokeraj/Registrul-jurnal de incasari si plati

buna, Cu modificare codului fiscal 2016, ca si asistent in brokeraj de asigurari eram nevoit sa ma inregistrez la finante , am intrat in categoria profesiilor libere, am primit un cui ! Ce se intampla cu acest registru (Registrul-jurnal de incasari si plati ), se preda la finante la sfarsti de an, se completeaza,doar pentru eventuale controale de la finante ? Am cumparat de exemplu o stampila, dar nu am primit factura, doar un bon fiscal stampilat, este deductibil din impozitul pe profit,pot trece in acest registru fara factura ?
Combustibilul,abonamentul de telefonie mobila, cum se deconteaza ?
RJIP nu se preda ci se tine la sediu, completat la zi pe baza actelor doveditoare in caz de control.
Treceti in el valorile si la data de pe documentele de incasare/plata, nu din facturi. Treceti valorile totale chiar daca o sa va intalniti cu situatia in care aveti si cheltuieli deductibile limitat cum e cheltuiala cu carburantul. Dar aveti grija ca pe bonul de la benzinarie sa apara cui-ul si numarul masinii. Nu se va trelua automat totalul anual din r5jip si trece in declaratia 200.
Da, puteti sa deduceti cheltuiala cu stampila pe baza de bun fiscal dar de acum insistati sa va dea factura.
Cheltuiala cu telefonul mobil si cu internetul va fi deductibila doar daca e facut contractul direct pe profesia liberala, nu pe persoana fizica.
Multumesc pentru raspuns, ajutor !

As mai avea o intrebare legat de RJIP, daca se totalizeaza lunar, adica in fiecare luna incep o foaie noua,cum se procedeaza ca formal si estetic sa fie ok,ce se intelege prin totalizare lunara la acest registru ?
Nu e nevoie sa incepeti pagina noua. Faceti totalul lunii in cauza si la randul urmator incepeti cu inregistrarile lunii urmatoare. E posibil ca intr-o luna sa aveti doar cateva pozitii si nu are rost sa scrieti cateva randuri in pagina si sa treceti la una noua.
Incasarile prin banca , cu ce act pot dovedi (am un cont curent,comisionul intra in fiecare luna pentru luna anterioara ?
Cereti extrasul de cont la fiecare 1 a lunii pentru luna precedenta si puneti-l la dosarul cu actele contabile.