Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... NIR in baza bonului fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

NIR in baza bonului fiscal

O societate comerciala,neplatitoare de TVA, poate cumpara marfa pe un bon fiscal mai mic de 100EUR si poate intocmi NIR in baza acestuia,avand in vedere ca bonul fiscal este considerat factura simplificata?
Bonurile fiscale sub 100 de euro, care contine si CUI-ul beneficiarului sunt asimilate facturilor simlificate. Puteti face NIR pe baza bonului si se poate deduce si TVA-ul.