Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... rugaminte mare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

rugaminte mare

Buna ziua,
In cazul in care un angajat pleaca din firma si are zile de concediu in avans ar trebui sa i se opreasca din salariu la lichidare, intrebarea mea este, formula de calcul este aceeasi care se foloseste in cazul in care se plateste indemnizatia co in mod normal? se ia ca baza de calcul ultimele trei luni cum se procedeaza in mod normal sau luna pentru care se plateste salariul? calculul se face la net, nu?
multumesc mult!
1. Calculul se face la fel ca atunci cand pleaca in concediu, numai ca sume se scade, nu se aduna.
2. In statul de plata se va scrie, in rosu, la rubrica "sume pt. CO", dupa care urmeaza retineriole legale: impozit, contributii etc.
1. veti retine exact suma pe caer i-ati acordat-o pe ziua de concediu calculat-o la luna cand si-a efectuat concediul.
Vedeti ce medie zilnica a avut atunci si aveti in vedre exact aceeasi medie.

2. retinerea o faceti din venit brut (nu din net) , astfel se regularizeaza si impozitele si contributiile platite suplimentar in luna in care a efectua concediul respoectiv.