Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... abuz administrator
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

abuz administrator

buna seara
ma confrunt cu mai multe probleme legate de administratorul blocului in care locuiesc si anume :
1.mi-a distrus lacatul de la boxa de 2 ori.prima data pt.a inlocui teava de scurgere care trecea prin boxa .
am trecut peste problema gandindu-ma ca nu a stiut unde este cheia.
intre timp m-am asigurat ca stie la cine e cheia.
dar de curand am descoperit ca lacatul a fost distrus si a doua oara.
l-am sunat sa vorbesc cu el.nu mi-a raspuns si a doua zi i-am trimis un mesaj mai dur amenintandu-l ca il dau in judecata la repetarea faptei.
m-a sunat sotia lui care e avocat sa se certe cu mine ca-i amenint sotul fara sa ma informez de situatia adevarata.
a negat ca el ar fi rupt lacatul dar nici nu am primit o explicatie clarificatoare.
sa zicem ca nu el a spart lacatul dar a adus un instalator pe care probabil l-a lasat in beci si acesta de capul lui cred ca a spart lacatul.
din boxa nu mi s-a furat nimic dar daca nu vedeam ramanea usa descuiata si putea oricine sa fure nimicurile depozitate(vopsele, ciment, chiuveta inox etc.).
sfatuiti-ma ce sa fac daca se mai intampla aceasta situatie.
politia este cam indiferenta la reclamatii de distrugere fara furt de valori mari.

2.administratorul refuza discutia cu locatarii motivand ca are copil mic si e ocupat.nu raspunde la telefon si nici la usa.:(
3.face de capul lui reparatiile si investitiile necesare fara sa convoace adunarea generala.locatarii sunt blazati , chiar daca se revolta pe la colturi , nu au curajul raspunderii ci trimit anonime care nu sunt luate in considerare.
oricum nu asta ma intereaza ci problema mea personala cu spartul boxei.
cum pot sa-l descurajes de asemenea practici?:frantic:
va multumesc
1-Proprietarul,conform disp L nr 230/2007 detine obligatia sa permita accesul unui reprezentant al asociatiei in spatiul cu destinatia de locuinta si alte spatii=boxa,in vederea inspectarii sau executarii de reparatii la partea comuna de constructii si instalatii din condominiu
2-Daca apreciati ca administratorul nu isi exercita cu respect si buna credinta responsabilitatea functiei sesizati oficial angajatorul=asociatia de proprietari care detine utoritatea si competenta sa verifice daca administratorul de imobil isi exercita toate obligatiile prevazute in CIM+fisa postului
3-Pentru a va informa temeinic asupra limitelor de competenta ale administratorului de imobil,studiati disp L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007
Administratorul de imobil este simplu angajat al asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari ale adunarii generale,decizii ale presedintelui si comitetului executiv
Administratorul de imobil nu are competenta de la sine putere sa dispuna executarea de reparatii si de investitii fara acordul reprezentantului legal al asociatiei de proprietari=
presedintele de asociatie
4-Referitor la boxa,la siguranta bunurilor detinute,asigurati-va permanent ca instalatiile care tranziteaza boxa se afla in stare tehnica buna
Hotul neprins,este negustor cinstit
In cazul in care detineti probe rezonabile care sa ateste ca admiistratorul de imobil este autorul spargerii lacatelor la boxa pe care o detineti,aveti dreptul legal prevazut si garantat de Legea Fundamentals,de acces neingradit la justitie
Atentie sporita asupra temeiniciei eventualei plangeri impotriva administratorului,plangere care daca nu este sustinuta cu probe temeinice se poate rasfrange cu pretentii impotriva dv
va multumesc pt.raspuns

1.atunci cand mi s-a solicitat accesul in boxa am raspuns intotdeauna prompt.
2.asociatia de locatari nu ia atitudine nici cand ii sunt lezate interesele daramite cand sunt lezate ale mele.
3.problema este ca administratorul este prieten bun cu presedintele si fac totul de capul lor.
deci presedintele nu -mi va da castig de cauza.
4.instalatiile din boxa mea erau bune dar instalatorul nu stia si a vrut sa se convinga gasind solutia mai rapida de a sparge lacatul .eu cobor lunar in boxa si o verific.
nu am probe solide impotriva administratorului.
Inteleg ca boxa este in subsolul blocului ,care costituie parte comuna a blocului. Asa ca se pune intrebarea daca admin a intrat in spatiul dvstra sau dvoastra blocati accesul intrun spatiu comun.
Sunt mici reparati care se fac urgent si dvstra nu stiti daca a obtinut aprobarea presedintelui.
Daca 2-3 locatari discuta pe la "colturi" nu inseamna ca se revolta.
Uneori viata la bloc nu este chiar atat de roza pe cat ni se pare anterior implicarii in dispute,suspiciuni
Problemele generate de traiul in comun,intotdeauna trebuiesc solutionate cu respectarea dispozitiilor ,normelor si regulamentelor in vigoare,cu mult tact,decenta,intelegere si cu toleranta
In speta dv,este vorba despre un spatiu=boxa ,pentru care nu detineti titlu de proprietate sau contract de inchiriere,pe care il utilizati la mica intelegere cu asociatia de proprietari
Tocmai acest aspect ar trebui sa va determine sa discutati concret conditiile de utilizare spatiu,siguranta si securitatea acestuia si a bunurilor pe care le detineti in acel spatiu
Uneori viata la bloc este o jungla,unde "bisericutele" si aceia care se cred ca au fost numiti pe viata in functii de reprezentare asociatia de proprietari,daca nu impun un minim de decenta si de respectare a dispozitiilor in vigoare ,pot genera dispute mantipati si polemici ,stari conflictuale,care sa nu poata fi solutionate nici in instanta
Incercati sa discutati amiabil cu presedintele si administratorul de imobil
Compartimentarile individuale in partea comuna de imobil,de multe ori genereaza stari conflictuale
Daca tot vi s-a permis sa utilizati un spatiu cu utilizarea de boxa,explicati presedintelui,administartorului ca patrunderea in acesta prin spargerea lacatului,poate fi incadrata sub incidenta legii penale
Atentie sporita privitor la acuzele adresate administratorului de imobil,in conditiile in care nu detineti probe /martori ca acesta ar fi autorul patrunderii in boxa pe care o folositi
culoarul din subsol si tevile sunt parti comune, spatiul din boxa este proprietate privata pt.ca in contractul de vanzare cumparare a apartamentului am platit separat pt.boxa.
deci presedintele nu are nici un drept sa dea acces administratorului in boxa mea decat eu.
asa ne trezim ca-mi sparge usa de la apartament pt.acces la partile comune din pereti.