Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Casa de pensii tergiverseaza punerea in aplicare a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Casa de pensii tergiverseaza punerea in aplicare a unei hotarari definitive

Buna ziua , va rog daca se poate sa primesc un sfat pentru a putea sa stiu cum sa actionez in continuare.De doi ani am iesit la pensie ,am contestat decizia ,m-am judecat cu casa de pensii a sectorului 3,am castigat procesul prin care am obtinut anularea Deciziei de pensie initiale si emiterea altei Decizii de pensionare cu luarea in considerare a unor adeverinte si dupa ce sentinta a devenit definitiva si irevocabila am depus la registratura casei de pensii o cerere de ducere la ideplinire a acesteia anul trecut pe 16 iunie ,am trecut de mai multe ori pe la casa de pensii sa intreb care este stadiul dar mau tot plimbat precum ca este in lucru ca au volum mare de munca ca in final sa ma inscriu la audienta la directoarea casei de pensii sec. 3 unde am fost tratat cu sictir adica am venit sa cer ,ce ? ca nu are ce sa-mi calculeze ca pensia este aceiasi si ca sa fiu multumit cu ce am.Va rog ,un sfat ,ce ar trebui sa fac in continuare in aceasta situatie, Multumesc celor care ma pot ajuta !
Faceti o petitie la CNPP in care dati totate datele si cereti sa-si respecte atributiile potrivit legii 263/2010:

[ link extern ]

ART. 138
In aplicarea prevederilor prezentei legi, CNPP indeplineste, in principal, urmatoarele atributii:

a) indruma si controleaza modul de aplicare a dispozitiilor legale de catre casele teritoriale de pensii;

Daca nu, va trebui sa apelati la un executor judecatorec.

Eu ma apropii de aceasta faza.
Nici nu ma gandesc sa apelez la executor.

La mine, casa locala astepta sa puna in aplicare hotararea judecatoreasca:

Din raspuns:
.............................................................dosarul e la mine in birou in asteptarea hotararii privind lamurirea dispozitivului sentintei
.............................., in sensul precizarii exacte a datei de la care suntem nevoiti sa va revizuim
formula de calcul a punctajului mediu anual.

O precizare:
Eu nu am cerut raspunsul de mai sus.
In plus, casa locala de care apartin nu comunica cu mine de aproape 5 ani.
Este rezultatul unei confuzii.
Carp Mircea, utilizator
Puteti depune si o plangere penala pentru savarsirea infractiunii prevazute de art.287 alin.1 lit. f C.pen. si anume:

Art. 287 -Nerespectarea hotărârilor judecătoreşti

(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti săvârşită prin:
f) nerespectarea hotărârilor judecătoreşti privind stabilirea, plata, actualizarea şi recalcularea pensiilor;

se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) În cazul faptelor prevăzute în lit. d)-g), acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.