Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

Buna ziua,

as dori sa stiu daca in cazul in care doresc sa fac o concediere intr-o firma cu 7 angajati (datorita restrangerii activitatii) sunt obligata sa platesc 1 salariu compensatoriu, asa cum prevede CCM la nivel national.

Multumesc
Da, sunteti obligata sa platiti acel salariu compensatoriu prevazut in CCMN ... in sprijinul acestei afirmatii , vedeti art.241 si art.247 C.mun, coroborate cu dispozitiile CCMN.
Afirmativ!
Multumesc pentru promptitudinea raspunsului.
Buna ziua,
Daca va desfasurati activitatea in domeniul comertului, trebuie sa platiti 2 salarii compensatorii cf. CCM pe ramura de comert!