Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Legea 249/2015
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Legea 249/2015

Buna ziua! As vrea, va rog, sa imi dati mai multe informatii despre legea 249/2015 „Art. 16, punctul 8 – Se interzice condiţionarea, sub orice formă, a drepturilor legale ale consumatorilor referitoare la produsul cumpărat de păstrarea ambalajului.” Va contactez pentru ca intampin o astfel de problema. Acum 3 saptamani am cumparat un laptop, l-am folosit 5 zile si s-a stricat. Am facut retur in cele 14 zile cat era dreptul, dar mi s-a refuzat rambursarea sumei sau inlocuirea produsului pentru ca nu mai era in ambalajul original (s-a trimis intr-o alta cutie, de la acelasi producator, diferind doar eticheta; accesoriile si tot ce trebuia era in pungile originale). De doua saptamani este in service si pentru ca se poate repara, refuza sa se faca negatie. Si nu vreau un produs nou reparat, din prima luna...

Multumesc!
Articolul din legea respectiva va da dreptul ca dupa cumpararea produsului sa predati ambalajul pentru reciclare si nu sa-l pastrati pentru un eventual retur. Toate drepturile pe care le aveti din momentul achizitionarii produsului se pastreaza indiferent daca mai aveti sau nu ambalajul original. Daca nu rezolvati problema pe cale amiabila va puteti adresa catre OPC si Garda de Mediu invocand articolul respectiv.