Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... consilier etica
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

consilier etica

As dosi sa stiu daca o persoana angajata la o institutie publica la serviciul contabilitate cu atributii pe salarizare, poate refuza numirea ca si consilier de etica.
Legea nr.7/2004
art. 21
(1) În scopul aplicării eficiente a dispoziţiilor prezentului cod de conduită, conducătorii autorităţilor şi instituţiilor publice vor desemna un funcţionar public, de regulă din cadrul compartimentului de resurse umane, pentru consiliere etică şi monitorizarea respectării normelor de conduită.

Prin urmare, reglementare avem numai in cadrul functionarilor publici din care reiese ca regula in materie este ca din cadrul compartimentului R.U. sa fie numit consilierul de etica, iar ca exceptie si din alte compartimente.

Prevederile pertinente ale Codului de conduită a funcţionarilor publici referitoare la consilierii de etică pot fi aplicate şi cu privire la personalul contractual, sub aspectele corespondente ale celor două Coduri.
[ link extern ]