Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... consilierul de etica - poate fi schimbat ? + în ce ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

consilierul de etica - poate fi schimbat ? + în ce condiţii ?

Bună seara !

Vă rugăm să ne ajutaţi cu un răspuns
privind următoarea situaţie:
- în urma unui Chestionar,
salariaţii instituţiei noastre
au solicitat schimbarea consilierului de etică
ce a fost numit prin Decizie internă
pentru că nu şi-a îndeplinit obligaţiile ...
însă nimeni nu a făcut nici o propunere de înlocuire
cu un alt salariat .....

Domnul director al instituţiei noastre a cerut ca
printr-o Decizie internă
fostul consilier de etică săfie înlocuit cu un alt salariat....

Vă rugămfrumos să ne spuneţi:
- dacă noul consilier de etică
trebuie să fie propus de salariaţii instituţiei ?
sauî
- dacă va putea să fie numit doar de directorul instituţiei,
prin Decizie internă ?
Desemnarea consilierului de etică se face prin act administrativ al conducătorului instituției publice.
Procedura de desemnare, atribuțiile și modalitatea de raportare a instituțiilor și autorităților în scopul asigurării implementării, monitorizării și controlului respectării principiilor și normelor de conduită a funcționarilor publici se stabilesc prin hotărâre a Guvernului, la propunerea Agenției Naționale a Funcționarilor Publici.
Vă mulțumim frumos pentru răspuns !

oanaportar, utilizator