Forum Discuţii juridice Executare silită Pot trimite prin posta actele executare?
Discuție deschisă în Executare silită

Pot trimite prin posta actele executare?

Pentru ca este foarte departe, tocmai la capatul tarii, paratul pe care trebuie sa-l execut, va intreb, daca pot trimite actele necesare si cereea de executare plus onorariul executorului prin posta acestuia?
Ca sa nu ma coste si deplasarea cu cheltuieli cu tot.
Se poate face in aceasta modalitate?
Trimit cererea semnata, hotararea legalizata, toate actele ce trebuiesc, iar banii in cont, apoi totul prin scrisoare recomandata.

Se poate face asa?
Daca a-ti convenit cu executorul aceasta varianta de comunicare,se poate
Intreaga corespondenta sa fie cu mandat de confirmare
ynocentta a scris:

Intreaga corespondenta sa fie cu mandat de confirmare

İn loc de mandat, este confirmare postala de primire.

Prin mandat postal se trimit bani.
Prin confirmare postala de primire se obtine semnatura destinatarului sau a altor persoane indreptatite de a primi trimiterea postala.

Multumesc. Cred ca voi incerca prin Fan Curier, sau chiar posta. O sa-i pun onorariul in cont, apoi, recipisa de dovada plata si actele necesare le pun in plic, dupa care le expediez.
Sa va pastrati originalul facturii (sau chitantei, recipisei), in caz de pierdere mandat postal.
İar pentru acte, daca folositi serviciul postei, sa le depuneti prin scrisoare deschisa cu valoare declarata cu confirmare de primire daca doriti sa aveti semnatura destinatarului.. Veti completa o nota inventar in care veti descrie continutul succint.(eventual pagini).
Puteti folosi oricare servici de curierat, in functie de tarif, rapiditate si siguranta.