avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de prima inmatriculare persoane cu handicap
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de prima inmatriculare persoane cu handicap

persoanele cu handicap locomotor platesc taxa de prima inmatriculare? tatal meu are handicap locomotor grad 1 si are toate actele facute si nu vor sa ii dea nr astia de la politie cica masina nu este adaptata lui masina este hidramata si el nu are piciorul stang. ce modificari trebuia sa faca la masina. pana si cei de la rar i-au dat certificatul. ce este de facut?X-(
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:26, 8 Martie 2016
Va confruntati cu o problema delicata,mai ales ca este in vigoare disp L nr 193/2015 care a abrogat sintagma "adaptare tehnica" din cuprinsul art 26 din L nr 448/2006
Trebuie sa cunoasteti ca angajatii autoritatii fiscale responsabili pentru calcularea taxei auto,
lucreaza in baza codului fiscal care nu a fost modificat si completat cu disp L nr 193/2015
Aveti 2 variante
Varianta rapida de materializare a interesului dv care consta in instalarea unei adaptari tehnice la vehicul,operatie care se poate realizain maximum 2 ore printr-unul dintre cei 2 operatori economici acreditati,fie varianta de durata actiune in instanta
Conditionat de interesul dv,hotarati varianta favorabila


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inmatriculare autovehicul in baza legii 448 CiobanuAlexandru01 CiobanuAlexandru01 Buna ziua, Tatal meu are handicap cu gradul I (este imobilizat intr-un scaun rulant) iar in urma cu 2 ani am cumparat un autovehicul pe care nu l-am putut ... (vezi toată discuția)
Taxa prima inmatriculare tymyttymy tymyttymy Va salut!Soacra mea are un handicap (nu locomotor)si nu stiu daca plăteste taxa de prima înmatriculare la achizitionarea unui autovehicul. (vezi toată discuția)
Inmatriculare Valik82 Valik82 Buna ziua si Hristos a Inviat! As vrea sa stiu cum trebuie sa procedez pentru inmatricularea unei autoutilitare pe numele unei persoane cu handicap, fara a ... (vezi toată discuția)