Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Obtinere duplicat certificat de nastere cu pasaportul
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Obtinere duplicat certificat de nastere cu pasaportul

se poate lua un certificat de nastere duplicat cu pasaport temporar valabil ? buletinul imi este expirat dar inca il mai am.
Nu, nu se poate. Daca locul nasterii corespunde cu cel de domiciliu veti depune actele la evidenta atat pentru buletin cat si pentru certificatul de nastere. Daca insa locul nasterii difera de cel de domiciliu, veti solicita la evidenta o carte de identitate provizorie pe motivul lipsa certificat de nastere, dupa care solicitati pe baza CIP-ului certificatul, urmand ca dupa ce aveti si certificatul sa va reintoarceti la evidenta de aceasta data pentru a solicita si primi cartea de identitate. Pasaportul pentru calatorii a cetatenilor romani cu domiciliul in Romania nu este luat ca act de identitate in tara ci ca un simplu act de calatorie.
Justitiarul711, utilizator