avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua. Care sunt pasii de urmat in cazul in care ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua. Care sunt pasii de urmat in cazul in care am buletinul ...

Buna ziua. Care sunt pasii de urmat in cazul in care am buletinul pierdut si certificatul de nastere pierdut? As vrea sa mi le fac pe amandoua. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: georgiana.td , utilizator 14:04, 19 Octombrie 2022
Intai solicitati serviciului de stare civila din cadrul consiliului local de unde a fost emis un duplicat dupa certificatul de nastere si apoi va puteti programa biroului de evidenta a persoanei unbde domiciliati pentru emiterea unei noi cartii de identitate.
Ultima modificare: Luni, 17 Octombrie 2022
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Nu se poate solicita certificat de naștere în lipsa actului de identitate !

Vă adresați Serviciului de Evidență Persoane de la locul de domiciliu și solicitați atât eliberarea actului de identitate cât și a unui duplicat al certificatului de naștere. Dacă locul nașterii nu este același cu cel de domiciliu se va face corespondență între primării, deci va dura puțin mai mult, dar veți primi ambele documente concomitent.

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Intai solicitati serviciului de stare civila din cadrul consiliului local de unde a fost emis un duplicat dupa certificatul de nastere si apoi va puteti programa biroului de evidenta a persoanei unbde domiciliati pentru emiterea unei noi cartii de identitate.

Se poate si cu pasaport.ori carte identitate provizorie...depinde de situatie. Aveti un link oficial [ link extern ] /
Ultima modificare: Miercuri, 19 Octombrie 2022
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Se poate cu pasaportul pentru cetatenii romani cu domiciliul in strainatate, ceea ce deduc ca nu e cazul, deoarece este pierdut buletinul.
Cartea provizorie se poate elibera pentru lipsa certificat se nastere, cetateanul se duce personal si ridica certificatul, apoi revine si depune o noua cerere penru cartea de identitate. Presupune proceduri și cheltuieli suplimentare, dar, cum s-a spus aici...depinde de situație.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte mogecri mogecri As dori sa intreb , in cazul in care ma intorc in tara cu un titlu de calatorie, unde trebuie sa ma prezint si ce trebuie sa fac pentru am -mi face documentele ... (vezi toată discuția)
Obtinere duplicat certificat de nastere cu pasaportul gabrielrthg gabrielrthg se poate lua un certificat de nastere duplicat cu pasaport temporar valabil ? buletinul imi este expirat dar inca il mai am. (vezi toată discuția)
Duplicat certificat de naștere AnnaMariiia AnnaMariiia Bună seara! Cum pot scoate un duplicat al certificatului de naștere al cuiva, cu împuternicire de la el, dacă nu are buletin, carte de alegător, permis, ... (vezi toată discuția)