Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... prima casa pentru locuinta construita in regie proprie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

prima casa pentru locuinta construita in regie proprie

Buna ziua.

Am nevoie din nou de ajutorul dumneavoastra! Eu si sotul am achizitionat un teren in 2014 cu plata cash si eu mai am in proprietate o garsoniera de 30mp.

in mai 2015 am obtinut autorizatia de constructie in regie proprie a unei case si in iulie 2015 am contractat un credit de nevoi personale cu ipoteca dubla atat pe garsoniera cat si pe teren in valoare de 50000 euro din care am achitat cca 9000 euro. Cu banii acestia si cu alti bani imprumutati si stransi am reusit sa facem constructia in proportie de 90% momentan mai fiind de facut doar gardul, si receptia, fiind locuibila la interior.

As dori sa stiu daca exista vreo cale de accesare a programului Prima Casa si intrebarile mele legate de asta ar fi:

- Prima Casa se poate accesa de catre persoane fizice fara nici un fel de credit sau fara credit imobiliar/ipotecar (in cazul in care as reusi printr-un alt credit de nevoi personale fara ipoteca si vanzarea garsonierei sa scot cele 2 ipoteci)?
- daca da, care ar fi calea legala de accesare a fondurilor daca locuinta a fost autorizata pe numele nostru si nu de un dezvoltator de la care sa o achizitionam? practic nu cred ca pot cumpara propria locuinta...
- stadiul ei fara receptie este nefinalizata sau terminata dpv al programului?

Cred ca ar mai fi niste aspecte la care as avea nelamuriri dar cred ca in principiu as vrea sa stiu daca exista vreo cale de a fi eligibili eu si sotul.

Multumesc anticipat!
Cititi materialul urmator si poate gasiti ceea ce va intereseaza:
www.avocatnet.ro/content/art...