Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Practica de concurenta neloiala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Practica de concurenta neloiala

Buna seara. As dori sa stiu daca este legal ca o companie sa acuze un fost angajat de practica a concurentei neloiale si sa ii solicite acetuia o despagubire in valoare de x EUR pentru prejudiciul adus prin practica de concurenta neloiala.
Conform legii nr. 11/ 1991 actualizata, practica de concurenta neloiala trebuie sesizata consiliului concurentei sau judecatoriei si acestea doua sunt singurele care decid daca s-a practicat concurenta neloiala si aplica sanctiuni in urma unor investigatii.
Exista vreo lege prin care compania respectiva poate fi trasa la raspundere orin faptul ca a acuzat direct si a solicitat direct despagubiri?
Aceasta este o incercare de rezolvare "amiabila" a problemei. Nu este nimic ilegal in faptul ca societatea a specificat care ii sunt pretentiile. Probabil se va ajunge si la instanta.
Exista dovezi in sprijinul acelor afirmatii?