Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Aplicarea legii antifumat in hoteluri si restaurante
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Aplicarea legii antifumat in hoteluri si restaurante

Buna ziua,
In cazul unui hotel cu camerele dotate cu balcoane si care are la parter un restaurant, unde permite legea 15/2016 sa se fumeze si unde nu, in baza carui art. din lege ?
Ce obligatii am ca proprietar cu privire la amenajarea spatiilor pentru fumat si a marcarii cu indicatoare?
Va multumesc!
Legea nr.15/2016:

Art. 3.

(1) Se interzice fumatul în toate spaţiile publice închise, spaţiile închise de la locul de muncă, mijloacele de transport în comun, locurile de joacă pentru copii. De la prezentele prevederi fac excepţie celulele pentru deţinuţi din penitenciarele de maximă siguranţă.

La articolul 2, literele m) şi n) se modifică şi vor avea următorul cuprins:

” m) spaţiu public închis se înţelege orice spaţiu accesibil publicului sau destinat utilizării colective, indiferent de forma de proprietate ori de dreptul de acces, care are un acoperiş, plafon sau tavan şi care este delimitat de cel puţin doi pereţi, indiferent de natura acestora sau de caracterul temporar sau permanent;

Deci in tot hotelul fumatul va fi interzis.
Legea nu va obliga sa amenajati spatii pentru fumat.
Daca am inteles bine, nu se va putea fuma nici in camere si nici pe balcoane si nu sunt obligat sa amenajez nici un loc de fumat, doar sa pun placute de avertizare cu Fumatul interzis.
Va multumesc!
Bine, e lege, dar daca turistul e needucat si fumeaza in camera, ce-i faci?