avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna la o masina neasigurata
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna la o masina neasigurata

Buna seara m-a frecat in parcare o masina , am luat copii de pe talon , CI, permis ... etc , am masina inmatriculata in Spania si mi-a expirat asigurarea de doua saptamani.
Pot sa imi fac masina pe asigurarea vinovatului?
Cel mai recent răspuns: CatalinCD , utilizator 23:22, 16 Martie 2016
Nu are nici o legatura daca aveti RCA-ul expirat.
Am sunat la o companie de asigurari si mi-au spus ca imi trebuie asigurare valabila.
Asigurarea vinovatului trebuie sa fie valabila. Mergeti la asiguratorul celui vinovat ptr constatare.
Si in cazul in care o sa imi refuze dosarul pentru ca asigurarea mea ca pagubit e expirata , ce e de facut?
Deschiderea dosarului de dauna nu este conditionata de asigurarea pagubitului.

Putea sa intre cu masina intr-un pieton, stalp sau o gaina, asiguratorul nu despagubea ptr ca pietonul, stalpul sau gaina nu aveau asigurare valabila?

Puteti reclama situatia la ASF Autoritatea de Supravegere Financiara, dar nu veti ajunge in aceasta situatie.

Alte discuții în legătură

Accident auto ușor, păgubitul cu rca expirat: e adevărat că asigurătorul nu-i va plăti despăgubire în acest caz? atomix60 atomix60 Buna ziua, am avut un mic accident (fara victime) cu un alt participant la trafic in parcarea unui magazin, mai exact soferul a dat cu spatele si mi-a rupt ... (vezi toată discuția)
Accident rutier valentinnacu valentinnacu Buna seara.Am o nelamurire daca ma puteti ajuta, va rog: Ma deplasam pe strada X (asta insemnand in parcare) pentru a-mi parca masina, in loc amenajat parcarii ... (vezi toată discuția)
Rca DAN921125 DAN921125 Ex: masina cu RCA, loveste o masina fara RCA si masina cu RCA este de vina. Cum se rezolva problema si cine repara masinile? Ce pateste cel cu masina fara RCA? ... (vezi toată discuția)