Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna la o masina neasigurata
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna la o masina neasigurata

Buna seara m-a frecat in parcare o masina , am luat copii de pe talon , CI, permis ... etc , am masina inmatriculata in Spania si mi-a expirat asigurarea de doua saptamani.
Pot sa imi fac masina pe asigurarea vinovatului?
Nu are nici o legatura daca aveti RCA-ul expirat.
Am sunat la o companie de asigurari si mi-au spus ca imi trebuie asigurare valabila.
Asigurarea vinovatului trebuie sa fie valabila. Mergeti la asiguratorul celui vinovat ptr constatare.
Si in cazul in care o sa imi refuze dosarul pentru ca asigurarea mea ca pagubit e expirata , ce e de facut?
Deschiderea dosarului de dauna nu este conditionata de asigurarea pagubitului.

Putea sa intre cu masina intr-un pieton, stalp sau o gaina, asiguratorul nu despagubea ptr ca pietonul, stalpul sau gaina nu aveau asigurare valabila?

Puteti reclama situatia la ASF Autoritatea de Supravegere Financiara, dar nu veti ajunge in aceasta situatie.