Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort la notar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort la notar

As vrea sa stiu daca si in cat timp se poate face divortul prin notariat,mentinand numele sotului,fara a-i cere acordul ..Multumesc anticipat !!:)
fara a-i cere acordul nu se poate la notariat. la notariat se prezinta sotii care se inteleg asupra purtarii numelui de familie dupa desfacerea casatoriei de catre ambii soti si daca din casatorie au rezultat copii, sotii trebuie sa se inteleaga si asupra domiciliului copilului si asupra cheltuielilor de intretinere al minorului.
Daca va intelegeti asupra acestor aspecte si eti fi prezenti ambii la notariat se poate solutiona divortul pe cale amiabila in fata notarului public si aceasta procedura dureaza 30 de zile.
Divortul la notariat presupune acordul ambilor soti in privinta desfacerii casatoriei si a cererilor accesorii acesteia inclusiv asupra numelui purtat dupa divort.
Ca durata, termenul este de 30 zile.
In lipsa acordului sotilor asupra tuturor aspectelor urmeaza sa va adresati instantei de judecata, fapt care va implica o durata mai mare de timp.