Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Viza de flotant
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Viza de flotant

Care este termenul limita pentru stabilirea resedintei in vederea exercitarii dreptului la vot in alegerile locele din 5 iunie?
Asa e, dar nu ma refer la vot multiplu. E vorba de influientarea rezultatului in comunitatile mai mici; sunt sute de comune unde diferenta intre candidati e doar de cateva zeci de voturi. Am un exemplu din Mures chiar de ieri, unde diferenta a fost de 12 voturi, in favoarea unui candidat care are doar la adresa lui vreo 8 "rezidenti"! Eu aflandu-ma in tabara cealalta :(, as intreba daca are vreun sens sa merg cu plangere la politie pentru verificarea legalitatii dobandirii vizei de resedinta??! Probabil ca rezultatul votului nu se mai poate schimba...
Rezultatul votari fireste ca nu se mai poate schimba, dar e bine sa fie cercetat respectivul cu privire la persoanele luate in spatiu. Si cine stie poate ca pe viitor nu se vor mai auzi astfel de situatii.