Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit teren arabil intravilan
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit teren arabil intravilan

detin in satul teghes, com domnesti-ilfov un teren de 1000 mp arabil intravilan. Anul trecut am platit 3,6 lei impozit, iar anul acesta mi s-a marit la 34 lei, de aproape 10 ori. Explicatia primariei consta in faptul ca, conform noului cod fiscal, 400 mp mi se calculeaza ca teren pt constructii (chiar daca nu intentionez sa construiesc) si restul ca teren arabil. As dori sa stiu daca este corecta explicatia lor.
Raspunsul este DA, pt ca asa se intampla numai in Romania. Conform legii suprafetele de teren din intravilan de pana la 400 mp inclusiv se imoziteaza cu tariful stabilit pentru suprafetele cu constructii , chiar daca in particular primaria nu elibereaza autorizatie de construire pe acea suprafata. Adica nu te lasa sa construiesti dar iti impune un tarif ca pt o suprafata cu constructie. Aberant, nu?