Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Am divortat in 2006 in lipsa sotului nestiind adresa lui din Spania.Copilul avea atunci 4 ani si mi-a fost incredintat. Acum s-a intors in tara, pot cere pensie alimentara si retroactiv? Nu are servici si nici un venit, dar are un apartament pe numele sau, se poate pune sechestru ptr plata pensiei?
Multumesc
liana05, utilizator
Aveți o hotărâre care îl obliga la plata unei pensii? Puteți sa va adresati unui executor în vederea executării lui silite. Pt sumele mai vechi de 3 ani poate contesta invocând prescripția.
Da, am o hotarare definitiva in care este stabilita si plata pensiei alimentare. Dar este stabilita in 2006, cum se poate actualiza?
liana05, utilizator
Puteti pune in executare hotararea sau puteti formula o plangere penala impotriva tatalui pentru neplata, cu rea credinta, timp de 3 luni, a pensiei de intretinere a minorului.
Adela Maria Bratulescu, Avocat
Multumesc ptr raspuns.
Am inteles ca pot cere pe ultimii 3 ani, ptr ca din 2006 se poate invoca prescriptia. Cine imi actualizeaza suma? in hotarare este suma de 50 lei.
Daca doriti majorarea pensiei de intretinere, va trebui formulata o actiune in instanta in acest sens.