Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Doresc sa cer pensia alimentara retroactiv, pe 3 ani în urmă, și cu dobânda minima a băncii, pt minorul încredințat mie spre creștere și educare, (minorul are handicap grav) deoarece fostul soț m a tot dus cu vorba! Urmăresc sa recuperez sumele de bani datorate fiului meu, stabilite la 25%din salariul minim și cu punerea sub sechestru asiguratorii a bunurile sale imobile, proprii, pana la re cuperarea sumelor stabile de instanță!
Din păcate puteți cere doar de la data depunerii cererii de chemare în judecată.
Pt a solicita ex tunc (pentru trecut) și în limita operării termenului de prescrpiție cum ați arătat, trebuie să faceți dovada că ați fost împiedicată de partea adversă să intentați acțiunea.
Buna ziua,
Daca exista o sentinta de atunci (trei ani) va puteti adresa unui executor judecatoresc.
Daca nu exista o asemenea sentinta vedeti raspunsul colegului.
Intr-adevar observatia colegului este cat de poate de pertinenta (nu se intelege din situatia de fapt expusa), daca aveti o hotarare mergeti cu ea la executor, puteti formula si plangere pt abandon de familie.
Bună dimineața d lor! Mulțumesc pt răspunsurile dvs! Revin totuși c un amănunt sa fiu mai explicită :nu am decât hotărârea definitiva a instantei în legătură cu încredințarea minorului mie din anul 2010,si doream sa întreb dc pot cere pensia alimentara a copilului retroactiv, pe o perioada de timp! (cred, am înțeles bine, ca nu??) Mulțumesc