Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor confidentialitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor confidentialitate

un salariat personal contractual poate negocia spor de confidentialitate cu angajatorul?
Vorbim de sectorul bugetar sau privat ?
sectorul bugetar
Nu poate negocia asa ceva, intrucat sistemul de salarizare in sectorul bugetar este prevazut in lege.
salariatul respectiv invoca prevederile art. 26 din Codul Muncii, spunand ca manipuleaza date referitoare la prelucrarea datelor cu caracter personal.
Codul Muncii
art.162
(3) Sistemul de salarizare a personalului din autoritatile si institutiile publice finantate integral sau in majoritate de la bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele locale si bugetele fondurilor speciale se stabileste prin lege, cu consultarea organizatiilor sindicale reprezentative.