Forum Discuţii juridice Achiziţii publice incompatibilitate intre a face CFP si achizitiile la ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

incompatibilitate intre a face CFP si achizitiile la acelasi angajator?

Va rog sa-mi precizati daca o persoana care face controlul financiar preventiv (CFP) la o institutie publica are dreptul de a fi persoana care face achizitiile publice in respectiva institutie publica? Mai exact, aceeasi persoana are atributii de serviciu CFP si de asemenea are atributii de serviciu sa faca achizitiile in acea institutie. Exista vreo incompatibilitate? Exista vreun text legal care interzice expres ca aceeasi persoana sa faca ambele activitati? va multumesc anticipat!
Nu stiu daca exista "text legal care interzice expres" situatia punctuala prin care aceeasi persoana sa dea CFP si sa faca achizitii, dar mi se pare anormal sa ma verific si sa imi dau singur -eu viza CFP pe ceea ce fac tot eu.