Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Litigiu cu vecinu pentru curte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Litigiu cu vecinu pentru curte

Casa vecinului a fost construită pe hat. Nu-i intabulată și acum zice că are drept după lege la 1 m de la peretele casei in curtea mea și vrea să-si facă gard. E legal ?
Dupa codul civil e 2 metri de la gard. Dupa majoritatea hotararilor de consiliu local, chiar 3 metri. Deci nu prea are dreptate. Oricum si pentru gard ii trebuie autorizatie. Prin urmare, nu o are, nu il lasati sa construiasca.