Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Doua asigurari pentru locuinta
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Doua asigurari pentru locuinta

Daca am avut recent inundatie provocata de vecinul meu si am 2 asigurari ,ma despagubesc amandoua?
Cand spuneti ca aveti doua asigurari pentru o locuinta va referiti probabil la polita PAD si polita de asigurare facultativa.Polita PAD acopera inundatii ca si dezastre naturale nu din cauza vecinului sau spargerea unei conducte. In cazul acesta aveti dreptul la despagubire in baza politei facultative.
Buna ziua,

Pagubele produse prin inundatie provenita de la vecini se despagubesc daca aveti incheiata asigurare facultativa pentru acest risc (apa provenita ca urmare a avariilor la conducte, ori neglijenta vecinului - dupa caz).