Forum Discuţii juridice Traduceri Termen depunere declaratie: 31 mai 2016 - Firmele de ...
Discuție deschisă în Traduceri

Termen depunere declaratie: 31 mai 2016 - Firmele de apartament vor plati impozit ca pentru locuinta daca nu deduc cheltuielile cu utilitatile, iar suprafetele nu sunt delimitate

La capitolul ”Impozite și taxe locale”

- sunt completate prevederile referitoare la depunerea declarațiilor de către persoanele fizice care au în proprietate clădiri cu destinație mixtă, despre care AvocatNet.ro a scris deja;
- sunt aduse clarificări în cazul clădirilor/terenurilor proprietate publică sau privată a statului ori a unităților administrativ teritoriale care fac obiectul unor contracte de concesiune, închiriere, administrare sau folosință, care se referă la perioade mai mici de o lună, caz în care obligația declarării și plății taxei pe clădiri/teren îi revine persoanei de drept public care transmite dreptul de concesiune, închiriere, administrare ori folosință;
- sunt exemplificate cazuri în care un contribuabil deține mai multe terenuri situate în intravilan, înregistrate în registrul agricol la alte categorii de folosință decât cea de terenuri cu construcții, evidențiate în ordine descrescătoare și pentru care suprafața de cel mult 400 mp se determină o singură dată;
- în ceea ce priveşte impozitul pe clădiri, este clarificată ”ultima valoare impozabilă înregistrată în evidențele fiscale”, în sensul că nu mai este necesară depunerea rapoartelor de evaluare în cazul rapoartelor de reevaluare întocmite în intervalul 2013-2014 și înregistrate în situațiile financiare în aceeaşi perioadă, precum și în cazul persoanelor juridice pentru clădirile dobândite prin construire în ultimii trei ani ai anului de referință, valoarea clădirii fiind cea prevăzută în procesul‐verbal de recepție finală;
Articolul integral:
www.avocatnet.ro/content/art...

Proprietarii cu activitate fără cheltuieli deduse, obligaţi să depună o declaraţie de impunere

În situaţia prezentată anterior, în care un proprietar persoană fizică desfăşoară şi activitate economică la adresa la care locuieşte, fără a avea suprafețe delimitate pentru fiecare scop şi fără a înregistra cheltuielile, acesta are obligaţia depunerii declaraţiei de impunere, pentru stabilirea impozitului pe clădiri, la direcţiile de specialitate ale primăriilor.

Termenul-limită de depunere este 31 martie, după cum Codul fiscal stabileşte la art. 495. aşa încât contribuabilii care au aşteptat publicarea în Monitorul Oficial a noilor reglementări mai au câteva zile la dispoziţie pentru a se conforma. Totuşi, cei care se află în astfel de situaţii vor fi nevoiţi să completeze doar Secţiunea IV a declaraţiei, fără a completa informaţiile prevăzute în Secţiunile V-VII ale formularului, după cum este precizat în documentul de modifică normele Codului fiscal.
Potrivit noilor dispoziţii, formularul se va depune alături de o declaraţie pe propria răspundere a proprietarului sau a persoanei împuternicite, după caz, prin care aceasta îşi va asuma faptul că „nici una dintre cheltuielile cu utilitățile nu sunt înregistrate în sarcina persoanei care desfășoară activitatea economică”, fără a mai fi necesară depunerea altor documente justificative, precum contractul de comodat, contractul de închiriere sau certificatul constatator de la registrul comerțului.
Detalii:
www.avocatnet.ro/content/art...
L.C.
Laura Ciobeica, moderator
Informare procedura pentru traducatori autorizati.
Pentru ca termenul de depunere a acestei declaratii si a platii impozitului pe cladiri a fost amanat pana la 31 mai 2016, revin cu informatii ce pot fi utile, dupa ce am realizat ca teoria nu este acelasi lucru cu practica si interpretarea legii e la bunul plac al fiecarei institutii si/sau functionar.
Directia de Taxe si Impozite a sectorul 3 din Bucuresti, a solicitat, pentru Pfa-ul - inregistrat la Adminsitratia Financiara care are activitate economica intr-un spatiu ce nu se poate delimita, copia facturii de la energie electrica si a chitantei de plata a cheltuielilor de intretinere din care sa rezulte numele titularului, respectiv al proprietarului si nu a celui care desfasoara activitatea economica in acel spatiu. Acestea, anexate la declaratia/formular alaturi de contractul de comodat, copia CI si CUI si declaratia pe proprie raspundere prin care proprietarul declara ca nu sunt deduse cheltuielile de catre operatorul economic care desfasoara activitatea economica.
L.C
Laura Ciobeica, moderator