Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozite si taxe loocale
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozite si taxe loocale

Un cetatean a achitat impozitul pe locuinta si pe terenul proprietate personala. Dupa achitarea sumelor corespunzatoare s-a constatat ca sumele au fost calculate gresit de catre Finantele Publice Locale. In aceasta situatie contribuabilul poate solicita restituirea sumei incasate necuvenit? De la biroul respectiv i s-a spus ca suma incasata in plus se va reporta pe anul urmator. Cum este corect si care este temeiul legal? Va multumesc.
Contribuabilul are dreptul sa solicite restituirea diferentei
De regula,administratia finantelor publice,fie programeaza contribuabil pentru restituire suma fie,storneaza suma in contul oblgatiilor anului fiscal urmator