Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire DUPA perimare/prescriere
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire DUPA perimare/prescriere

Buna ziua tuturor,

Va expun spre analiza urmatoarea situatie si sper sa ma ajutati cu o indrumare:

- credit contractat la o banca (ifn) in data de 11.08.2007

- nu s-a platit nici macar o rata din informatiile pe care le am

- creditul a fost declarat scadent anticipat (conform afirmatiei bancii) la data de 9.07.2008

- creditul a fost preluat de catre o firma de recuperari in data de 18.06.2010

- de la data preluarii pana in data de 25.04.2014 nu s-a efectuat nici o procedura care sa intrerupa prescrierea.
Acest lucru confirmat telefonic chiar de catre firma de recuperari care a confirmat doar ca au trimis notificari la o adresa gresita (Strada XXXXX in loc de Cartier XXXXX - Strada XXXXX existand intr-un cartier alaturat) si ca au incercat sa contacteze telefonic la 3 numere de telefon.

La aceasta data (25.04.2014) a fost preluat dosarul de catre un birou de executori care a solicitat incuviintarea executarii silite.

- la data de 04.06.2014 s-a obtinut incuviintarea executarii silite de catre instanta;

- de la data incuviintarii pana in ziua de azi nu am la cunostinta sa fi fost efectuate demersuri in vederea recuperarii creantei.

Astazi am primit atat la angajator cat si la domiciliul debitorului adrese de infiintare a popririi datate in 08.02.2016, expediate prin posta la data de 23.03.2016 si ajunse astazi 24.03.2016.

Sper ca am oferit informatiile necesare unor raspunsuri corecte.

Astfel am urmatoarele intrebari:

- Intre data declararii ca scadent anticipat a creditului si data la care dosarul a fost transmis catre executor, respectiv data la care executorul a primit incuviintarea executarii silite a trecut o perioada de 5 ani si 9 luni aproximativ respectiv 5 ani si 11 luni aproximativ;

- Chiar daca iau in considerare data la care dosarul a fost cesionat catre firma de recuperare ca data de inceput avem 18.06.2010 -> 04.06.2014 : o perioada de aproximativ 4 ani (fara cateva zile);

Indiferent de varianta nu au trecut cei 3 ani in urma carora dreptul de a executa silit se prescrie?

Mentionez ca debitorul nu a primit nici o informare legata de incuviintarea executarii silite.

Astfel ce e de facut?

Contesattie la executare ca fiind perimata? (Stiu ca in 2014 cel putin instanta nu era tinuta sa verifice daca datoria este prescrisa sau nu).

Contestatie la poprire ca fiind perimata/prescrisa?

Cum trebuie sa procedeze angajatorul in acest caz?

Va multumesc pentru timpul acordat!
contestatie la executare si la insusi titlu, datoria fiind prescrisa.