Forum Discuţii juridice Achiziţii publice plicurile cu ofertele de pret
Discuție deschisă în Achiziţii publice

plicurile cu ofertele de pret

Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii cu privire
la plicurile cu ofertele de pret:
1. - unde se tin ofertele
pana la deschiderea lor
de catre comisia de evaluare a ofertelor ?
2. - institutia va trebui sa prevada acest lucru intr-o procedura interna ?
sau exista anumite prevederi legale in acest sens ?
3. - este corect daca ofertele se tin la secretariatul institutiei ?
4. - pentru ca plicurile sunt inchise, sigilate,
cum se inregistreaza ofertele si actele din plicuri ?
- se da numar de inregistrare la plicuri ? ... pentru ca
nu se stie ce documente si cate sunt in plicuri,
si nu se stie ce mentiuni sa se scrie in Registrul de intrari al institutiei achizitoare,
- ulterior, la deschiderea plicurilor de catre
comisia de selectie oferte de pret,
daca un plic contine mai multe documente,
cum se inregistreaza acestea ?
Se pastreaza acelasi numar dat la plic
tuturor documentelor din plic,
sau se dau numere noi de inregistrare, diferite,
la fiecare document in parte din plic,
si se pune data deschiderii plicului ?
4. - se face Proces verbal de predare primire plicuri
catre comisia de evaluare a ofertelor, separat,
sau in Procesul verbal de selectie oferte se scrie ca s-au primit de la secretariatul institutiei plicurile sigilate ?
Secretara institutiei trebuie sa semneze si ea acest ultim Proces verbal ?
1. Intr-un loc cat mai sigur pus la dispozitie de unitate si sub controlul responsabilului cu achizitia.
2. institutia prevede prin procedura, cu luarea in considerare a art.66 din OUG 34 si art.74 din HG 925
3. daca se asigura conditiile de la 1. pot fi tinute oriunde, si in pod
4. se inscrie nr. de inregistrare doar pe plicul cu oferta sau pe adresa de inaintare, daca exista, nu conteaza ce este in interiorul plicului;
continutul plicului se deschide si se citeste in sedinta de deschidere, pana atunci plicul sta inchis si sigilat.
5. se poate face PV sau se poate preda sub semnatura in registru in interiorul unitatii. conditia este ca plicul sa se preia de la ofertant si sa se predea mai departe prin unitate sigilat si intact.
vlad nicolae, moderator
Miliarde de multumiri pentru lamuriri !