Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort si credit Prima casa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort si credit Prima casa

Buna ziua, as avea, va rog, si eu o intrebare. Am achizitionat cu sotul prin programul "prima casa" un apartament in 2015, intre timp casnicia noastra s-a destramat,nu am ajuns inca la divort, insa... se prea poate sa ajungem. In cazul in care, se va ajunge la divort noi ne dorin sa fie unul pasnic prin notariat, mentionez ca avem si un copil. As dorii sa stiu daca pot renunta la dreptul de a fi co-propietar al acestui apartament si implicit co-platitor, iar apartamentul sa ii ramana sotului meu?
Buna ziua,
Da puteti renunta cu acordul bancii.
Trebuie sa aveti acordul creditorului.
Cu acordul bancii puteti face orice, inclusiv sa nu mai platiti niimic. In cazul dv., de fapt, e necesar acordul bancii, Fondului etc.
Oricum ar fi, sansele sunt infime sa obtineti un astfel de acord. Totusi, trebuie vazute exact conditiile de creditare precum si scopul in care doriti sa nu mai aveti legaturi cu acel credit si cu imobilul.
Cred ca sunteti codebitor si nu coplatitor. Asta inseamna ca daca sotul nu mai plateste, banca se va indrepta impotriva dvoastra. Daca vrei sa scapati de statutul codebitor, este necesara o cerere la banca din partea sotului (presun ca el este titularul creditului) in care sa-si arate atat bonitatea financiara cat si sa propuna, eventual, un alt codebitor.