Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Daca apartamentul in care locuiesc este cumparat in 1977, iar parintii mei sunt casatoriti in 1981, care sunt mostenitorii legali ai apartamentului? Tin sa mentionez ca tatal meu a murit in anul 1998, cand eu eram minor iar sora mea nu. De asemenea tatal meu a primit apartamentul in care locuim de la tatal sau cand avea varsta de 18 ani, cu mult inainte ca parintii mei sa se casatoreasca.
7e0, utilizator
tatal dvs era casatorit la momentul decesului?
Da, era casatorit.
Presupunand ca apartamentul ii apartinea tatalui dvs, mostenitorii sunt: sotia tatalui si cei doi copii.
Sotia supravietuitoare si descendentii defunctului
Am inteles. Dar ce procentaj ar fi? Cat la suta trebuie sa ia fiecare?