Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Proces verbal de selectie si adjudecare oferte de pret
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Proces verbal de selectie si adjudecare oferte de pret

Buna dimineata !

Va rog mult de tot sa ma ajutati in legatura cu urmatoarea problema:

- pentru desemnarea unei firme in vederea efectuarii unor lucrari de construire
directorul institutiei noastre a numit printr-o decizie o comisie de selectie si adjudecare oferte de pret
- acea comisie a ales firma castigatoare, intocmind in acest sens un Proces verbal
- regula este ca acest PV sa fie semnat de comisie, de invitati, trebuie aprobat de directorul institutiei
- directorul cere contabilului sa semneze acest PV
- recent, directorul cere si juristului sa semneze acest PV

Va rog frumos sa ma lamuriti daca juristul va trebui sa vizeze acest PV si
ce va trebui sa analizeze /urmareasca acesta, ce ar trebui sa se respecte ?
Este bine ca in fiecare comisie de evaluare si selectie oferte sa fie numit si un jurist care sa urmareasca respectarea cadrului legal in cadrul acestei proceduri de atribuire.
Acest lucru poate fi obtinut si prin aceasta viza data de jurist pe procesul verbal. Acesta nu are cum sa intervina in argumentele de selectie a unei oferte, dar poate urmari respectarea cadrului legal, din punct de vedere procedural
Institutia noastra nu are decat un jurist
care este tras in toate partile.
Daca acesta ar fi numit in acea comisie de evaluare si selectie oferte,
ar trebui ca un alt jurist
sa puna viza pe procesul verbal ?