Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj la notar sau mediator
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj la notar sau mediator

Buna ziua,

Sunt casatorita de multi ani si detin impreuna cu sotul meu un apartament ( primit de la parintii mei, utilatat si mobilat ) si un teren la sat ( tot de la parintii mei ). Din cauza mai multor neintelegeri, am decis de comun acord sa divortam amiabil la notar. El a precizat ca nu are pretentia la nimic si renunta la tot in favoarea mea. Este dispus sa dea o declaratie la notar ptr acest lucru.
Eu am consultat un avocat, care m-a sfatuit sa merg mai bine la mediator ptr acea declaratie ( acesta ar urma sa o trimita in instanta si voi primi decizie definitiva ).
Insa, din cate am citit, la mediator merg cuplurile care nu se inteleg la partaj...pe cand la noi nu e cazul. Intrebari:
- Care varianta este legala si cea mai buna ptr mine ( nu vreau ca dupa un timp sa se razgandeasca si sa isi ceara partea ) ? In plus nu as vrea sa-mi pierd timpul si la mediator si la notar.
- In situatia asta e vorba tot de partaj sau donatie ? Aceasta din urma stiu ca se poate contesta....Asa zisul partaj se poate face in acelasi timp cu depunerea actelor ptr divort, in aceeasi zi ?
- Care sunt termenele de rezolvare si costurile ptr ambele variante - notar / mediator ?

Am nevoie de un raspuns cat de repejor ptr ca sotul ma preseaza cu divortul.
Multumesc frumos.
O zi buna.
Daca bunul le-au fost "vandute "/ donate amadurora, bunurile sunt comune.

In instanta pentru partaj, platiti taxa de timbru 3 % din valorea bunurilor ce se impart sau daca alegeti sa apelati la mediator, veti plati onorariul acestuia plus 1.5% din valoarea bunurilor, adica.. tot pe acolo.
La notar se plateste onorariul plus tva, urmeaza sa va interesati cat ar fi pt ca se raporteaza tot la valoarea imobilelor, undeva in jur de 2%.