Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Institutiile publice platesc impozit?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Institutiile publice platesc impozit?

buna seara, lucrez la o Statiune de Cercetare Dezvoltare Agricola,este institutie publica si vreau sa stiu daca trebuie sa platesc impozit pe cladiri terenuri si utilaje pana pe 31 martie????urgent
Conform codului fiscal
[ link extern ]

ART. 456 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
g) clădirile unei instituții sau unități care funcționează sub coordonarea Ministerului Educației și Cercetării Științifice sau a Ministerului Tineretului și Sportului, precum și clădirile federațiilor sportive naționale, cu excepția încăperilor care sunt folosite pentru activități economice;
ART. 464 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe teren pentru:
q) terenurile instituțiilor sau unităților care funcționează sub coordonarea Ministerului Educației și Cercetării Științifice sau a Ministerului Tineretului și Sportului, cu excepția terenurilor care sunt folosite pentru activități economice;
carmen01011958, moderator