Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Nu se mai plateste impozit pe cladire de catre medicii ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Nu se mai plateste impozit pe cladire de catre medicii de familie.

Buna ziua,citesc in acest articol ca nu se mai plateste impozit pe cladire de catre medicii de familie. Cabinetele de stomatologie se incadreaza in categoria de scutire la plata impozitului pe cladire ? Multumesc !
george-neagu, moderator
Codul Fiscal
art.456 Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
....
h) clădirile unităților sanitare publice, cu excepția încăperilor folosite pentru activități economice, precum și pentru clădirile în care funcționează cabinete de medicină de familie, potrivit legii, cu excepția încăperilor folosite pentru altă activitate decât cea de medicină de familie;
.....

In speta, legea nu se refera strict la cabinetele de stomatologie .

Problema care se pune este daca aceste cabinete intra sau nu in categoria unitatilor sanitare publice.