Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... AMENZI RADARE FIXE
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

AMENZI RADARE FIXE

AM O INTREBARE CARE MA MACINA DE MAI MULT TIMP.AM PRIMIT 2 AMENZI PT. DEPASIREA VITEZEI MAXIME ADMISE DEPISTARE CE A FOST FACUTA DE RADARE FIXE CARE AU FOST DECLARATE ILEGALE DIN 24-04-2009. cotraventia a fost in data de 12-02-2009.am primit procesele verbale dupa care am platit intocmai.Intrebarea mea este daca pot cere in instanta restituire amenzilor platite si in casate ilegal de consiliile localitatilor in raza careia a fost constatata contraventia si o firma privata ceia ce este ilegal conform art.15 din O.G.2/2002 si art.109, alin.1 din O.U.G.195/2002 ? daca DA , la care instanta trebuie sa ma adresez, a mea de domiciliu sau la ce a de care apartine paratul? ce sanse de reusita sunt? VA MULTUMESC ANTICIPAT
Nu cred ca mai aveti ce sa faceti.
Nu va cotez cu sanse.
Din punctul meu de vedere nu mai aveti ce sa faceti .Trebuia sa le contestati atunci in termenul legal si sa nu achitati amenzile. Acum este tardiv!:)
Aceasta chestie cu amenziile aplicate datorita radarelor fixe nu este inteleasa de toata lumea... daca spuneti ca p data de 24.04.2009 au fost declarate ilegale , iar dumneavoastra ati fost sactionat cu 2 luni si jumatate inainte (in momentul acela ele fiind legale) nu mai aveti ce sa faceti, sunteti bun de plata. Totusi sper ca nu au fost asa de mari ;)