avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract sau contract cu ipoteca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract sau contract cu ipoteca

Urmeaza sa achizitionez un apartament.
Agentul imobiliar mi-a sugerat sa facem un contract de vanzare-cumparare cu ipoteca astfel:
-la incheierea actului concomitent cu plata primei rate de 50.000 lei cash, se va inscrie in CF dreptul de proprietate al meu cu ipoteca in favoarea vanzatorului
-in termen de 3 luni plata integrala prin Banca si radierea ipotecii.

Este Ok?
Este mai convenabil si mai usor decat cu antecontract de vanzare-cumpare?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Bogdan Mateescu , Consultant credite si finantari 22:52, 30 Martie 2016
Desi teoretic este mai sigur pt Dvs, pentru ca vanzatorul nu se mai poate razgandi, trebuie verificat cu banca daca accepta ipoteca vanzatorului; si mai exista riscul ca odata dreptul Dvs. de proprietate trecut in CF, banca sa considere ca nu mai poate acorda credit imobiliar...
Ultima modificare: Miercuri, 30 Martie 2016
Bogdan Mateescu, Consultant credite si finantari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Clauza neinscriere antecontract in cf suciu_diana suciu_diana Buna ziua, printr-un antecontract de vaznzare-cumparare, promitentul-vanzator renunta la dreptul de a inscrie in CF acel act. In afara de ... (vezi toată discuția)
Uregent - contract v-c cu plata in rate, a unui imobil cu ipoteca la banca - clauze IuliaCo IuliaCo Buna ziua, Va rog mult, o parere despre claritatea si pertinenta clauzelor. Precizez ca eu sint cumparatorul, avansul in ziua semnarii este 50% din pretul ... (vezi toată discuția)
Cumparare apartament cu ipoteca AnNemic64 AnNemic64 Buna ziua, doresc sa cumpar un apartament insa am cateva nelamuriri cu privire la ipoteca. Aparatamentul pe care vreau sa-l cumpar, are ipoteca neridicata si ... (vezi toată discuția)