Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract sau contract cu ipoteca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract sau contract cu ipoteca

Urmeaza sa achizitionez un apartament.
Agentul imobiliar mi-a sugerat sa facem un contract de vanzare-cumparare cu ipoteca astfel:
-la incheierea actului concomitent cu plata primei rate de 50.000 lei cash, se va inscrie in CF dreptul de proprietate al meu cu ipoteca in favoarea vanzatorului
-in termen de 3 luni plata integrala prin Banca si radierea ipotecii.

Este Ok?
Este mai convenabil si mai usor decat cu antecontract de vanzare-cumpare?
Multumesc!
Desi teoretic este mai sigur pt Dvs, pentru ca vanzatorul nu se mai poate razgandi, trebuie verificat cu banca daca accepta ipoteca vanzatorului; si mai exista riscul ca odata dreptul Dvs. de proprietate trecut in CF, banca sa considere ca nu mai poate acorda credit imobiliar...
Bogdan Mateescu, Consultant credite si finantari